منوهای نصب در پنل مدیریت

آموزش زبان C – قسمت صفر: چرا برنامه نویسی؟

هيچ كس نمي داند اولين بار چه كسي به فكر ايجاد ماشيني براي انجام محاسبات افتاد، اما تلاش هاي مهمي كه در  اينباره انجام شده در تاريخ ثبت شده است. تا به امروز پيشرفت هاي فراواني در توسعه ي كامپيوترها و زبانهاي برنامه نويسي اتفاق افتاده است، به گونه اي كه تقريباً در هر خانه يك كامپيوتر شخصي (PC) وجود دارد و در صورت داشتن اندكي دانش برنامه نويسي، هركسي مي تواند در خانه ي خود اقدام به برنامه نويسي و حل مسايل مختلف كند. اولين زباني كه پس از كدهاي ماشين (كه بسيار شبيه كدهاي درج شده بر روي كارتهاي سوراخ دار بود) براي  برنامه نويسي در نظر گرفته شد زبان اسمبلي بود. اين زبان بسيار ساده تر از حفظ كردن كدهاي ماشين بود و دستورات پايه اي براي انجام عمليات رياضي و مديريت حافظه را شامل مي شد.

هرچه زبان هاي برنامه نويسي به گفتار انسان نزديكتر باشد، اصطلاحاً به آن زبان سطح بالا مي گويند. بر همين اساس زبان هاي برنامه نويسي را به سه دسته تقسيم  ميكنند:

 

(1) زبان هاي سطح پايين: زبان هايي كه مشابه زبان اسمبلي، به سخت افزار نزديكتر بوده و معمولاً اعمال پايه اي رياضي در آنها تعريف شده و انجام عمليات پيچيده در  آنها از پيش تعريف نشده است.

(2) زبان هاي سطح بالا: زبان هايي كه عموماً به زبان محاوره اي نزديك هستند و فهم آن ها با خواندن آن، معمولاً خيلي آسان تر از زبان هاي سطح پايين است و معمولاً هيچ ردپايي از سخت افزار در آن ها ديده نمي شود.

(3) زبان هاي سطح مياني: زبان هايي كه هم انعطاف پذيري زبان هاي سطح بالا و هم قابليت ارتباط با سخت افزار زبان هاي سطح پايين را دارند.

در بين زبان هاي برنامه نويسي، زبان C جزء زبان هاي سطح مياني طبقه بندي مي شود و به همين خاطر، هم در توسعه ي نرم افزارها و هم جهت ارتباط باسخت افزار به طور جدي از آن استفاده مي شود.

سؤالي كه در ذهن پيش مي آيد اين است كه چرا بايد با صرف هزينه هاي گزاف، يك ماشين محاسبه گر ساخت و براي محاسبه به آن برنامه داد؟ پاسخ اين است كه اولاً محاسبات انسان همواره همراه با خطاست، خصوصاً اگر اين محاسبات به دفعات زياد و پشت سر هم تكرار شود. نكته ي مهم تر از آن اين كه بعضاً نتيجه ي اين محاسبات بايد در مواردي نظير ساخت ابزار يا وسيله اي حساس استفاده شود و هر گونه خطا در اين محاسبات ممكن است منجر به يك فاجعه شود!

ديگر اين كه با فرض عدم وجود خطاي محاسباتي، سرعت ماشين (كه موجودي بي احساس و خستگي ناپذير است) بسيار فراتر از سرعت انسان در محاسبه است.

compilers_for_c_cpp_cryptlife

شايد به جرأت بتوان گفت تعداد ضرب و جمع هايي كه يك كامپيوتر در عرض چند ماه انجام  مي دهد از كل محاسبات عددي يك انسان در طول عمرش فراتر است و اين در حالي است كه در برخي كاربرد ها نظير شبيه سازي هاي پيچيده يا يادگيري ماشين كامپيوترهاي پر قدرت براي توليد خروجي، ساعت ها به محاسبه ميپردازند كه اگر قرار بود اين محاسبات توسط انسان انجام شود معلوم نيست چندين سال طول مي كشيد، و شايد اصلاً دانشمندان چنين مسايلي با بار محاسباتي بالا را كنار  مي گذاشتند.

فايده ي يادگيري زبان برنامه نويسي و اصولاً هنر برنامه نويسي، تنها در سرعت بخشيدن به محاسبات براي رسيدن به جواب پرسشهاي علمي نيست، بلكه در حين تبديل يك مسأله به يك برنامه كه ورودي ها و خروجي هاي مشخص دارد و طراحي يك روش حل مسأله يا الگوريتم براي حل مسأله، فرد با تفكر منطقي و حل قدم به قدم حل مسايل آشنا مي شود و اين توانايي نه تنها در حل مسايل در كامپيوتر، كه در تحليل برخي از مسايل روزمره نيز به فرد كمك مي كند.

در  بخشهاي قبلي راجع به كامپيوترها و زبان هاي برنامه نويسي صحبت شد و اشاره ي كوتاهي نيز به زبان C به عنوان زباني سطح مياني (يعني زباني كه هم قابليت ارتباط با سطوح پايين سخت افزاري و هم قابليت  پيادهسازي برنامه هاي سطح بالا را دارد) شد، در اين بخش نحوه ي به وجود آمدن زبان C و گسترش دامنه ي كاربرد آن در علوم و صنعت، با مروري بر تاريخچه ي آن مطرح خواهد شد.

زبان برنامه نويسي C در آزمايشگاه بل، يكي از پر افتخارترين مراكز علمي دنيا متولد شد. خالق اين زبان برنامه نويسي دنيس ريچي است كه در اين مركز تحقيقاتي مشغول كار بر روي توسعه ي سيستم عاملها و زبانهاي برنامه نويسي بود.

dennis-ritchie

زبان C به قدري در صنعت نفوذ كرده كه برخي پردازنده هاي پركاربرد (نظير AVR ها) طوري ساخته  شده اند كه  برنامه نويسي به زبان C،  بهينه ترين حالت براي  برنامه ريزي آن هاست. به عنوان نمونه مي توان به نرم افزار Code Vision براي برنامه نويسي ميكروكنترلرهاي AVR اشاره كرد.

در انتهاي اين بخش اين نكته نيز بايد ذكر شود كه زبان برنامه نويسي C++ هيچ تفاوت مبنايي با C ندارد و همان زبان C است كه قابليت هاي برنامه نويسي شئ گرا به آن اضافه شده است.

امیدوارم پیش جلسه دوره آموزش برنامه نویسی به زبان C ( آموزش زبان C – قسمت صفر: چرا برنامه نویسی؟ ) برای شما مفید بوده باشد و انشالله در ادامه این دوره به صورت جامع و کامل با این زبان شیرین آشنا خواهیم شد.

0 پاسخ در "آموزش زبان C - قسمت صفر: چرا برنامه نویسی؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

2017 © تمامي حقوق مطالب سايت Developersian محفوظ و همچنین استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
X