منوهای نصب در پنل مدیریت

آموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیاز

براي اينكه برنامه ي نوشته شده به هر زبان برنامه نويسي، به شكل قابل اجرا براي كامپيوتر، يعني همان كد ماشين در بيايد، بايد متن برنامه، به زبان ماشين ترجمه شود. براي همين منظور از برنامه هايي به اسم مترجم استفاده  ميشود. هر زبان برنامه نويسي مترجم مخصوص به خودش را دارد.

البته ممكن است براي يك زبان نظير C، چندين نسخه از مترجم هاي مختلف كه توليد شركت هاي مختلف برنامه نويسي است موجود باشد كه معمولاً خود مترجم ها تفاوت عمده اي با هم ندارند. اما آنچه كه در مورد ابزار هاي مختلف برنامه نويسي متفاوت است، وجود ويرايشگرهاي مختلف براي يك زبان برنامه نويسي است.

گرچه لفظ ويرايشگر بايد به برنامه هايي اطلاق شود كه تنها به ويرايش متن برنامه مي پردازند، اما امروزه به محيط هاي مجتمع توسعه برنامه ها نيز اصطلاحاً ويرايشگر مي گويند. محيط هاي مجتمع توسعه يا همان IDE ها، ابزارهاي مجتمع براي نوشتن، ويرايش، ترجمه و  اشكالزدايي برنامه هايي كه نوشته مي شود هستند. براي هر زبان برنامه نويسي IDE هاي مختلفي وجود دارد و زبان C نيز از اين قاعده مستثني نيست. از جمله IDE هاي ساده ي زبان C مي توان به Turbo C++ اشاره كرد كه يك برنامه ي قوي در زمان خودش محسوب مي شد.

خصوصيت اين IDE سادگي كار با آن در نوشتن برنامه هاست به طوري كه يادگيري برنامه نويسي با آن به سادگي امكان پذير است. اما اشكال عمده ي اين IDE تحت DOS بودن و قديمي بودن آن است كه در كنار محاسن آن كار كردن با آن را خصوصاً به عنوان يك ابزار آموزشي سخت مي كند، زيرا با سيستم عامل هاي جديد نظير ويندوز ويستا و ويندوز 7 به درستي كار نمي كند. اين مسأله در مورد نوشتن برنامه هاي گرافيكي بيشتر مشهود بوده و معمولاً خروجي مناسب توليد نمي شود و خطا هاي سيستم عاملي پي در پي، عملاً نوشتن برنامه را امكان ناپذير مي كند.

يك راه حل كه براي حل معضل چنين برنامه هايي پيشنهاد شده، استفاده از نرم افزار DOS Box است كه كار آن شبيه سازي محيط DOS  براي برنامه هاي قديمي DOS نظير Turbo ++C در محيط هاي جديد ويندوز است. اما اين برنامه نيز كاركرد درست ص د در صد نداشته و در بسياري موارد اجراي آن با شكست مواجه شده است، مخصوصاً در مورد سيستم عامل ويندوز7.

turbo

از ديگر محدوديتهاي Turbo C++ مي توان به محدوديت استفاده از حافظه اشاره كرد كه موقع كار با  آرايه هاي بزرگ، برنامه نويس را دچار مشكل مي كند.

همچنين امكانات گرافيكي مثل استفاده از كل جدول رنگ در دسترس در ويندوز و يا بارگذاري و نمايش تصاوير يا استفاده از موس، در Turbo C++ به صورت پيش فرض وجود ندارد و تعداد رنگ ها در آن محدود به 16 رنگ و يا با استفاده از دستورات خاص تا 256 رنگ است، در حالي كه تقريباً همه ي مانيتور ها و كارت هاي گرافيكي روز، از حداقل 16 ميليون رنگ پشتيباني مي كنند!

يك راه برداشتن اين محدوديت ها استفاده از  ابزارهاي برنامه نويسي تحت ويندوز است، اما بايد در تفسير اين جمله دقت زيادي كرد. بسياري از برنامه نويسان اين عبارت را به معنا ي برنامه نويسي تحت معماري ويندوز و با ابزارهايي نظير Microsoft Visual Studio يا Borland C++ Builder و يا Borland Delphi مي دانند.

اگر چنين برداشتي از اين جمله شود، بايد متذكر شد شروع برنامه نويسي معمولاً بايد با  برنامه نويسي ترتيبي با اجراي خط به خط باشد.

يادگيري برنامه نويسي ترتيبي خود مستلزم زمان زيادي است، حال اگر اين مسأله با عنوان كردن معماري ويندوز و مفاهيمي نظير رخداد ها، اشياء، برنامه نويسي رويدادگرا و… تركيب شود، باعث گيج شدن اغلب افرادي ميشود كه مي خواهند برنامه نويسي را شروع كنند.

در بسياري از كتب برنامه نويسي با معماري ويندوز نيز فصول زيادي در ابتداي كتاب، به مطرح كردن برنامه نويسي ترتيبي، با رويكرد آموزش دستور زبان مربوطه اختصاص داده ميشود. بنابراين استفاده از چنين ابزارهايي، گرچه محدوديت هاي گفته شده را برطرف مي سازد، اما هدف اصلي كه آموزش همگاني با كم ترين  هزينه ي زماني است را با ترديد جدي رو به رو مي كند.

راه حلي كه پيشنهاد مي شود استفاده از يك ابزار بينابين است كه هم تحت ويندوز اجرا شده ومحدوديت هاي حافظه اي، گرافيكي و… برنامه هاي تحت DOS نظير Turbo C++ را نداشته و هم اين كه فاصله ي زيادي با مدل  برنامهنويسي ترتيبي محيط هايي نظير Turbo C++ را نداشته باشد تا فراگيري آن دشوار نشود.

در بين  ابزارهاي  برنامهنويسي، يك IDE با نام Dev C++ وجود دارد كه تقريباً تمامي خصوصيات ذكر شده را دارد. اين ابزار برنامه نويسي بر روي جديدترين سيستم عامل ها نيز بدون مشكل نصب مي شود.

devcpp5303

اصل اين برنامه به صورت متن باز و تحت لينوكس است كه نسخه هايي از آن براي ويندوز نيز نوشته شده و به راحتي و به صورت مجاني از اينترنت قابل دريافت و نصب است. متن باز بودن اين برنامه باعث شده است كه به روز شدن آن سريع بوده و با سيستم  عاملهاي جديد سازگار باشد، همچنين افرادي كه به برنامه نويسي تحت سيستم عامل لينوكس علاقه دارند مي توانند نسخه هاي تحت لينوكس اين نرم افزار را دريافت و نصب كنند.

فعلا در این قسمت (آموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیاز) متوجه شدیم که برای شروع با چه بستر و ابزار هایی می توانیم کار کنیم. در جلسه بعد با ما همراه باشید تا به راه اندازی بستر انتخاب شده بپردازیم و انشالله توسعه دهی برنامه های سی را شروع کنیم.

1 پاسخ در "آموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیاز"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

2017 © تمامي حقوق مطالب سايت Developersian محفوظ و همچنین استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
X