منوهای نصب در پنل مدیریت

اموزش لاراول-قسمت 5

در قسمت قبل در مورد چگونگی ایجاد پایگاه داده در لاراول صحبت کردیم و دیدیم چگونه میتوانیم با استفاده از migration ساخت  پایگاه داده در لاراول را تسریع کنیم . در این قسمت وارد مبحث model شذه و میبینیم که چگونه میتوانیم تمام نیازهای پروژه مان  را از طریق ساخت مدل برای جدول های پایگاه داده مان تسریع کنیم.پس با ما همراه شوید.

فرض کنید میخواهیم اپلیکیشنی برای ذخیره کردن پست های هر کاربر ایجاد کنیم . پس این پایگاه داده به دو جدول یوزر و پست نیاز دارد که هر پست متعلق به یک یوزر اما یک یوزر میتواند بینهایت پست داشته باشد (  بحث ریلیشن شیپ در پایگاه داده ) . سوال اینست که هر دو این جدول ها مفهوم دیتابیسی هستند ما چگونه می توانیم انها را در برنامه خودمان مدل کنیم . پاسخ سوال بسیار روشن است . جواب سوال شما مدل است . ما به ازای هر جدول در پایگاه داده یک مدل در برنامه ایجاد میکنیم تا بتوانیم با ان جدول ارتباط برقرار کرده و اطلاعات به ان اضافه کنیم و از ان اطلاعات حدف و یا ویرایش کنیم (crud) . ساخت مدل در لاراول بسیار ساده است. کافی است با استفاده از کامند زیر مدل خود را ایجاد کنیم.لاراول به طور پیشفرض مدل یوزر را در خود دارد.

php artisan make:model yourmodelname

با همین کامند میتوانید برای همه جدول ای خود در پایگاه داده مدل ایجاد کنید باید بدانید که لاراول به طور پیشفرض در نظر میگیرد که مثلا اگر شما مدل post در برنامه ساخته اید . این مدل مربوط به جدول posts در پایگاه داده است. اگر نمیخاهید از این استاندارد پیروی کنید باید نام جدول را در مدل برای لاراول مشخص کنید که در ادامه با هم خواهیم دید.

به پوشه اپلیکیشن رفته و مدلی به نام post ایجاد کنید.

php artisan make:model post

شما با استفاده از این مدل میتوانید به عنوان مثال با دستور زیر تمام پست ها را از دیتا بیس بارگذاری کرده و به ویو بفرستید

$posts = post::all();

یا مثلا با روش زیر پست هایی با تایتل خاص را دریافت کنید .

  $posts = post::where('title','mytitle')->get();

کارهای بسیاری با استفاده از مدل میتوان انجام داد . با توجه به اینکه شما هم اکنون پایه لازم برای شروع نوشتن یک اپلیکیشن را بدست اورده اید در قسمت بعدی یک اپلیکیشن دخیره لیست کارهای روزانه از ابتدا تا انتها با هم می نویسیم تا تمامی مباحث این فریمورک قدرتمند را در عمل ببینید و لمس کنید . بعد از نوشتن این اپلیکیشن شما اماده خواهید بود تا وارد مباحث پیشرفته تر این فریمورک قدرتمند شوید.

0 پاسخ در "اموزش لاراول-قسمت 5"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

2017 © تمامي حقوق مطالب سايت Developersian محفوظ و همچنین استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
X