منوهای نصب در پنل مدیریت

ترفند های ضروری خط فرمان BASH در لینوکس (قسمت دوم)

در بخش اول به برخی ترفند ها و کلید های میانبر در ترمینال Bash اشاره شد. حال در قسمت دوم میخواهیم ابزار هایی را معرفی کنیم که با استفاده از آنها میتوانید به یک تکنسین آی تی لینوکس بلد تبدیل شوید .

 

ابزار های دستور jobs در لینوکس

حتما برای شما پیش آمده است که در هنگام کار با لینوکس خود مثلا از طریق ssh یا پشت سیستمی که محیط گرافیکی ندارد ، یک وظیفه یا دستور برای اجرا زمان زیادی را بگیرد. در این زمان شما یا باید کانکشن ssh جدیدی ایجاد کنید یا اگر پشت همان سیستم هستید، با زدن کلید های Ctrl+Alt+F(2-6) ، یک ترمینال دیگر برای کار های دیگر خود دست و پا کنید تا زمانی که آن دستور زمان گیر تمام شود. به این صورت دیگر نیازی به صبر طولانی برای ادامه کار و … وجود ندارد.

حالا قصد داریم روشی را معرفی کنیم که به سادگی بتوانید چندین وظیفه را در یک ترمبنال در کنار هم به اجرا در بیاورید و کار های خود را به سرعت به جلو ببرید.

فرض می کنیم یک برنامه برای بک آپ گیری از سرور در اختیار داریم و پس از اجرای آن، زمان زیادی برای اتمام آن نیاز است. زمانی که برنامه در حال اجرا است با استفاده از کلید های Ctrl+z برنامه را متوقف (suspend) میکنیم. یعنی برنامه در هرقسمتی از اجرا است همان جا متوقف یا فریز می شود. حالا با استفاده از فرمان bg آن پروسه را در (background) به اجرا در می آوریم. یعنی ترمینال در اختیار ماست و میتوانیم دستوراتمان را اجرا کنیم در حالی که آن پروسه در حال اجرا است.

moein@ubuntu:~$ backupProcess
Backup process started, please wait....
^Z
[1]+  Stopped    backupProcess

بعد از توقف میتواند با دستور bg  آن را در background به اجرا در بیاورید.

moein@ubuntu:~$ bg
[1]+ backupProcess &
moein@ubuntu:~$

حالا میتوانید به کار خود ادامه دهید و از بابت اجرای پروسه بک آپ مطمئن باشید.

اگر قد داشتید برنامه ای که در بگراند اجرا کردید را به حالت عادی روی ترمینال بیاورید یا اصطلاحا به forground بیاورید ، از دستور fg استفاده میکنیم.

moein@ubuntu:~$ fg
backupProcess

زمانی که قصد دارید این کار را با بیش از یک دستور انجام دهید نیاز دارید این پروسس های خود را از طریق فرمان jobs مدیریت نمایید.

با استفاده از این دستور میتوانید پروسس های suspend شده یا در حال اجرا در بکگراند را ببینید.

moein@ubuntu:~$ jobs
[1] Running backupProcess & 
[2]- Stopped ping developersian.com 
[3]+ Stopped top

به هر پروسس یک کد یا ID نسبت داده شده است. علامت + در کنار کد یکی از این پروسس ها قرار میگیرد و به این معناست که این پروسس ، پروسس جاری یا current job می باشد و دستورات bg و fg اگر بدون آرگومان اجرا شود بر روی آن انجام میشود. اگر بخواهیم دیگر پروسس ها را با استفاده از دستور bg یا  fg  به حال بکگراند برده و یا آن را از این حالت در بیاوریم، میبایست از کد آن یه همراه یک علامت ٪ استفاده کنیم.

moein@ubuntu:~$ bg %2

این دستور پروسسی که کدش ۲ است را در بکگراند اجرا می نماید.

 

0 پاسخ در "ترفند های ضروری خط فرمان BASH در لینوکس (قسمت دوم)"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

2017 © تمامي حقوق مطالب سايت Developersian محفوظ و همچنین استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
X