منوهای نصب در پنل مدیریت

زبان برنامه نویسی GO – قسمت دوم

در این جلسه کمی در مورد شیوه ی نصب GO روی ابونتو با هم صحبت می کنیم و بعد در ادامه ساختار محیط کاری و انواع داده ای در GO را در ابونتو بررسی خواهیم کرد.

ابتدا برای نصب GO کافی است در ترمینال از روی مخازن ابونتو بسته نرم افزاری GO را صدا بزنید. دستوراتی که در ادامه مطلب می آید برای نصب GO روی نسخه 12.04 تست شده و بدون مشکل بوده است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید …

sudo apt-get install python-software-properties  # 12.04
sudo add-apt-repository ppa:duh/golang
sudo apt-get update
sudo apt-get install golang

بعد از نصب GO شما بایستی قادر باشید از طریق ترمینال و دستور go version نسخه ی GO را در خروجی ببنید. حالا دستور go env را تایپ کنید. خروجی این دستور اطلاعاتی راجع به محل نصب GO به همراه نوع سیستم عامل اجرا کننده و … می دهد. به خط GOPATH دقت کنید. اگر این متغیر خالی بود کافی است با دستوری که در ادامه می آید به set کردن GO بپردازید. مقدار این متغیر پوشه ای است که شما با قرار دادن کدهای خود در آن پوشه قادر به ساخت پروژه های خود با ابزارهای GO خواهید بود. اگر این متغیر هم اکنون دارای مقدار است از این قسمت عبور کرده و پوشه ثبت شده در متغیر را پیدا کنید و منتظر بمانید.

دستور set کردن مقدار GOPATH با استفاده از ترمینال ( اگر ویندوزی هستید کافی است با set کردن path جدیدی از راه Control Panel > Advanced system setting با نام GOPATH این کار را انجام دهید! )

export GOPATH=$HOME/gocode
export PATH="$GOPATH/bin:$PATH"

البته با این روش مجبور خواهید بود بعد از هر بار خاموش و روشن شدن یک بار GOPATH را تنظیم کنید اما شما می توانید با اضافه کردن خط زیر به انتهای فایل bashrc. این کار را یک بار برای همیشه تنظیم کنید.

export GOPATH=$HOME/gocode
source .bashrc

در ادامه ی کار وارد پوشه ی gocode می شویم. در این پوشه شما بایستی ساختاری برای کدهای خود ایجاد کنید. در ابتدا یک پوشه به نام src یا همان source ایجاد کنید. این پوشه تمام کدهای شما را نگه می دارد. درون پوشه ی src شما می توانید نام پروژه ی خود را روی یک پوشه بگذارید. من پوشه ی simple را برای همین منظور ایجاد کردم. درون پوشه ی simple یا همان پروژه من برای کد hello.go جلسه ی قبل و تمام کدهای دیگر مرتبط با بخش hello یک پوشه به نام hello درست کرده و hello.go را درون آن می گذارم. اسم پوشه را هم hello قرار می دهم. ساختار فعلی ما تا این جا چیزی شبیه به این است:

gocode > src >simple > hello > hello.go

حالا در مسیر ترمینال خود به src بروید. با دستور cd که آشنایی دارید 🙂 سپس در ترمینال دستور go install simple/hello را اجرا کنید. با این دستور شما یک نسخه ی اجرایی از برنامه را می سازید! این نسخه که با فرمت exe ذخیره می شود قابلیت اجرایی مانند یک فایل exe معمولی را دارد. این نسخه از برنامه ی شما با نام hello.exe در پوشه ی gocode> bin ذخیره شده است. درست است که شما این پوشه را ایجاد نکرده اید اما با دستور install زبان برنامه نویسی GO اقدام به کامپایل و نصب تمامی بسته ها کرده و نسخه ی اجرایی را ایجاد می نماید. اگر مایلید که پوشه ی bin و نسخه ی اجرایی ایجاد نشود و برنامه تنها اجرا شود می توانید از دستور run به صورت go run simple/hello/hello.go استفاده کنید.

در زبان برنامه نویسی GO انواع داده ای مختلفی داریم. انواع داده ای GO را در ادامه مشاهده می کنید.

type

علاوه بر موارد بالا انواع داده ای دیگری هم در GO وجود دارد. در زیر این انواع داده ای را مشاهده می کنید:

other

با این موارد به یاری خدا در جلسه بعد بیش تر آشنا می شویم. 🙂

0 پاسخ در "زبان برنامه نویسی GO - قسمت دوم"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

2017 © تمامي حقوق مطالب سايت Developersian محفوظ و همچنین استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
X