منوهای نصب در پنل مدیریت

مجازی سازی

امروزه به کرات ،کلماتی مانند رایانش ابری یا کلود به گوشمون میخوره!اما سوال این است که Cloud چیست و اصلا چه مزایای برای ما خواهد داشت.تقریبا این ایده از سال 1960 به وجود آمد و در این چند دهه اخیر با سرویس هایی مانند دراپ باکس و گوگل درایو کلود را لمس کرده ایم.در کنار بحث رایانش ابری مبحث بسیار جذابی به نام مجازی سازی یا Virtualization پیش می آید که زیر ساخت مبحث کلود می باشد. در ادامه به آشنایی با مجازی سازی و انواع آن می پردازیم…

مجازی سازی چیست؟

یک راه حل نرم افزاری برای مدیریت بهینه منابع سخت افزاری برای راه اندازی چندین سیستم مستقل که از این ساختار می توان برای راه اندازی سرویس کلود استفاده کرد.(خب این تعریف خیلی جامع و رسمی بود)

یک مثال میزنم: فرض کنید یک سیستم با منابع سخت افزاری بالا دارید.خب در حالت عادش شما فقط می توانید یک سیستم عامل بر روی آن بالا بیاورید و در بدترین حالت چند سرویس روی آن اجرا کنید که به لحاظ مهندسی این بسیار بد است چرا که با خراب شدن آن سیستم عامل شما تمامی سرویس های خود را از دست میدهید.

مجازی سازی راه حلی مناسب برای این خطر است.شما با استفاده از نرم افزار های مجازی سازی می توانید منابع خود را تقسیم بندی کنید و چند سیستم عامل بر روی یک سیستم سخت افزاری بالا بیاورید و به هریک مقدار مشخصی رم سی پی یو و …. اختصاص دهید.این کار باعث ایزوله شدن سیستم های شما میشود که با خراب شدن یک سیستم شما فقط یک سرویس را از دست بدهید که آن هم با روش های Fault Tolerance , High Availability  میتوانید میزان ریسک را به صفر برسانید.

 

خب ، این حالت که توضیح دادیم یک حالت از مجازی سازی است که به آن مجازی سازی سخت افزاری یا Hardware Virtualization میگویند.

در این حالت به هر سیستم که روی Hypervisor (سیستم نرم افزار ارایه دهنده مجازی سازی) ایجاد می شود ماشین مجازی یا Virtual Machine میگویند.هر ماشین مجازی در شبکه مستقلا می تواند کار کند و سیستم عامل و برنامه های خود را داشته باشد بدون اینکه تداخلی با سایر ماشین های مجازی داشته باشد.

 

What_is_Virtualaiztion

 انواع Hypervisor

 

1- Bare Metal : یک نسخه بسیار سبک از مجازی ساز بدون نیاز به هیچ پیش نیاز قبلی که مستقیما بوت می شود مانند Vmware ESXI ,Hyper-V

2- Hosted : این نوع مجازی ساز ها بر روی یک سیستم عامل بالا می آیند و معمولا برای کار های آزمایشی و آموزشی مورد استفاده قرار میگیرند. مانند Vmware WorkStation ,Virtual Box

 

انواع مجازی سازی

 

1- مجازی سازی در سطح سرور یا سخت افزار

این نوع در واقعا داشتن چندین سیستم عامل به همراه سرویس هایش روی یک بستر سخت افزاری میباشد

2- مجازی سازی در سطح Desktop

این نوع از مجازی سازی برای کاربران نهایی مورد استفاده قرار میگیرد بدین صورت که کاربران یک سیستم خیلی ارزان و نسبتا ضعیف دارند و توسط آن به دسکتاپ خود در سرور مرکزی ریموت میزنند و انگار که پشت سیستم خود نشسته اند و نرم افزار ها و دسکتاپ های خود را دارند.

3-مجازی سازی در سطح نرم افزار

در این حالت فارغ از اینکه کاربر چه سیستم عاملی دارد برنامه های مورد نظر خود را باز میکند و کارمیکند نکته مهم این حالت این است که تمام بار پردازشی برنامه به دوش سرور است

4- مجازی سازی در سطح شبکه

در این روش تجهیزات شبکه را در نظر بگیرید مانند سوییچ ها و روتر ها و… می توانید تمامی این سناریو ها را در سطح مجازی طراحی و پیاده سازی کنید.

 

مزایای مجازی سازی

– مدیریت یکپارجه منابع کامپیوتری سازمان

– کاهش میزان Down Time  یا حذف آن

– پاسخگویی سریعتر سرویس ها

– افزایش امنیت اطلاعات و  امکان باز گردانی اطلاعات بیشتر

– کاهش هزینه نرم افزار ها و لایسنس ها و نگهداری

 

نرم افزار های معروف

1- vmware (vsphre,workstation,horizon)

2-Microsoft Hyper-V

3-Citrix

البته اینها فقط عناوین کلی هستند و هریک شامل نرم افزار های کمکی بسیار دیگری هستند.

 

تفاوت رایانش ابری و مجازی سازی

Cloud Computing

 

 

در مبحث مجازی سازی یک مساله بسیار مهم به نام Clustering می باشد که در این روش سرور ها در یک کلاستر یا گروه قرارمیدهند به صورتی که بتوانند یا در کنار هم یک سرویس را ارایه دهند یا به صورت یک بکاپ اماده به کار که مانند تصویر در آینه از سرور عمل میکند(Mirror).که در مبحث Fault Tolerance  یا High availability با جزییات آن بیشتر آشنا می شویم.

همه ی این تمهیدات دست به دست هم می دهند تا سرور ها وسرویس های یک شبکه همیشه در دسترس باشند.

حال فرض کنید ما سرویسی میخواهیم راه اندازی کنیم تا کاربران در هر لحظه که اراده کنند به فایل های خود دسترسی داشته باشند مانند DropBox.

مسلما برای داشتن UpTime بالا و دسترسی همیشگی و سریع به بستری قوی نیاز داریم که مباحث FT , HA را برای ما پوشش دهند

به این سرویس کلود یا رایانش ابری می گویند و بستر نرم افزاری که برای پیاده سازی آن نیاز داریم توسط سیستم های مجازی سازی و معماری و ادغام مناسب آنها با هم قابل پیاده سازی می باشد.

 

 

برترین ارایه دهندگان سرویس Cloud

 

Windwos Azure

Google Cloud

Amazon AWS

DigitalOcean

 

 

همچنین در کشور ما ایران ،شرکت هایی نیز به سمت کلود رفته اند و سرویس های خود را تحت کلود نیز ارایه میدهند یا  مانند :

پارس پک ارایه دهنده سرور های ابری

شرکت راهکار خلاق که سرویس برنامه  SharePoint فارسی را بر روی سرور های خود نیز ارایه می دهد که به نوبه ی خود یکی از بهترین ها می باشد

پردیس

 

 

درآینده سعی میکنیم آموزش های مربوط به Vmware Vsphere , RAID,HA,FT را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

 

 

 

 

0 پاسخ در "مجازی سازی"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2017 © تمامي حقوق مطالب سايت Developersian محفوظ و همچنین استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
X