آموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیاز

آموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیازReviewed by کوشا نعمتی on Feb 6Rating: 5.0آموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیازآموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیاز | خصوصيت اين IDE سادگي كار با آن در نوشتن برنامه هاست به طوري كه يادگيري برنامه نويسي با آن به سادگي امكان پذير است.

برای اینکه برنامه ی نوشته شده به هر زبان برنامه نویسی، به شکل قابل اجرا برای کامپیوتر، یعنی همان کد ماشین در بیاید، باید متن برنامه، به زبان ماشین ترجمه شود. برای همین منظور از برنامه هایی به اسم مترجم استفاده  میشود. هر زبان برنامه نویسی مترجم مخصوص به خودش را دارد.

البته ممکن است برای یک زبان نظیر C، چندین نسخه از مترجم های مختلف که تولید شرکت های مختلف برنامه نویسی است موجود باشد که معمولاً خود مترجم ها تفاوت عمده ای با هم ندارند. اما آنچه که در مورد ابزار های مختلف برنامه نویسی متفاوت است، وجود ویرایشگرهای مختلف برای یک زبان برنامه نویسی است.

گرچه لفظ ویرایشگر باید به برنامه هایی اطلاق شود که تنها به ویرایش متن برنامه می پردازند، اما امروزه به محیط های مجتمع توسعه برنامه ها نیز اصطلاحاً ویرایشگر می گویند. محیط های مجتمع توسعه یا همان IDE ها، ابزارهای مجتمع برای نوشتن، ویرایش، ترجمه و  اشکالزدایی برنامه هایی که نوشته می شود هستند. برای هر زبان برنامه نویسی IDE های مختلفی وجود دارد و زبان C نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله IDE های ساده ی زبان C می توان به Turbo C++ اشاره کرد که یک برنامه ی قوی در زمان خودش محسوب می شد.

خصوصیت این IDE سادگی کار با آن در نوشتن برنامه هاست به طوری که یادگیری برنامه نویسی با آن به سادگی امکان پذیر است. اما اشکال عمده ی این IDE تحت DOS بودن و قدیمی بودن آن است که در کنار محاسن آن کار کردن با آن را خصوصاً به عنوان یک ابزار آموزشی سخت می کند، زیرا با سیستم عامل های جدید نظیر ویندوز ویستا و ویندوز ۷ به درستی کار نمی کند. این مسأله در مورد نوشتن برنامه های گرافیکی بیشتر مشهود بوده و معمولاً خروجی مناسب تولید نمی شود و خطا های سیستم عاملی پی در پی، عملاً نوشتن برنامه را امکان ناپذیر می کند.

یک راه حل که برای حل معضل چنین برنامه هایی پیشنهاد شده، استفاده از نرم افزار DOS Box است که کار آن شبیه سازی محیط DOS  برای برنامه های قدیمی DOS نظیر Turbo ++C در محیط های جدید ویندوز است. اما این برنامه نیز کارکرد درست ص د در صد نداشته و در بسیاری موارد اجرای آن با شکست مواجه شده است، مخصوصاً در مورد سیستم عامل ویندوز۷٫

turbo

از دیگر محدودیتهای Turbo C++ می توان به محدودیت استفاده از حافظه اشاره کرد که موقع کار با  آرایه های بزرگ، برنامه نویس را دچار مشکل می کند.

همچنین امکانات گرافیکی مثل استفاده از کل جدول رنگ در دسترس در ویندوز و یا بارگذاری و نمایش تصاویر یا استفاده از موس، در Turbo C++ به صورت پیش فرض وجود ندارد و تعداد رنگ ها در آن محدود به ۱۶ رنگ و یا با استفاده از دستورات خاص تا ۲۵۶ رنگ است، در حالی که تقریباً همه ی مانیتور ها و کارت های گرافیکی روز، از حداقل ۱۶ میلیون رنگ پشتیبانی می کنند!

یک راه برداشتن این محدودیت ها استفاده از  ابزارهای برنامه نویسی تحت ویندوز است، اما باید در تفسیر این جمله دقت زیادی کرد. بسیاری از برنامه نویسان این عبارت را به معنا ی برنامه نویسی تحت معماری ویندوز و با ابزارهایی نظیر Microsoft Visual Studio یا Borland C++ Builder و یا Borland Delphi می دانند.

اگر چنین برداشتی از این جمله شود، باید متذکر شد شروع برنامه نویسی معمولاً باید با  برنامه نویسی ترتیبی با اجرای خط به خط باشد.

یادگیری برنامه نویسی ترتیبی خود مستلزم زمان زیادی است، حال اگر این مسأله با عنوان کردن معماری ویندوز و مفاهیمی نظیر رخداد ها، اشیاء، برنامه نویسی رویدادگرا و… ترکیب شود، باعث گیج شدن اغلب افرادی میشود که می خواهند برنامه نویسی را شروع کنند.

در بسیاری از کتب برنامه نویسی با معماری ویندوز نیز فصول زیادی در ابتدای کتاب، به مطرح کردن برنامه نویسی ترتیبی، با رویکرد آموزش دستور زبان مربوطه اختصاص داده میشود. بنابراین استفاده از چنین ابزارهایی، گرچه محدودیت های گفته شده را برطرف می سازد، اما هدف اصلی که آموزش همگانی با کم ترین  هزینه ی زمانی است را با تردید جدی رو به رو می کند.

راه حلی که پیشنهاد می شود استفاده از یک ابزار بینابین است که هم تحت ویندوز اجرا شده ومحدودیت های حافظه ای، گرافیکی و… برنامه های تحت DOS نظیر Turbo C++ را نداشته و هم این که فاصله ی زیادی با مدل  برنامهنویسی ترتیبی محیط هایی نظیر Turbo C++ را نداشته باشد تا فراگیری آن دشوار نشود.

در بین  ابزارهای  برنامهنویسی، یک IDE با نام Dev C++ وجود دارد که تقریباً تمامی خصوصیات ذکر شده را دارد. این ابزار برنامه نویسی بر روی جدیدترین سیستم عامل ها نیز بدون مشکل نصب می شود.

devcpp5303

اصل این برنامه به صورت متن باز و تحت لینوکس است که نسخه هایی از آن برای ویندوز نیز نوشته شده و به راحتی و به صورت مجانی از اینترنت قابل دریافت و نصب است. متن باز بودن این برنامه باعث شده است که به روز شدن آن سریع بوده و با سیستم  عاملهای جدید سازگار باشد، همچنین افرادی که به برنامه نویسی تحت سیستم عامل لینوکس علاقه دارند می توانند نسخه های تحت لینوکس این نرم افزار را دریافت و نصب کنند.

فعلا در این قسمت (آموزش زبان C – قسمت یک: آنالیز بستر مورد نیاز) متوجه شدیم که برای شروع با چه بستر و ابزار هایی می توانیم کار کنیم. در جلسه بعد با ما همراه باشید تا به راه اندازی بستر انتخاب شده بپردازیم و انشالله توسعه دهی برنامه های سی را شروع کنیم.

    پاسخگو
    ایرانیان سرور در جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ :

    عالی بود
    تشکر