استفاده از فونت فارسی در طراحی سایت

استفاده از فونت فارسی در طراحی سایتReviewed by امیرحسین گل محمدی on Aug 11Rating: 4.5استفاده از فونت فارسی در طراحی سایتشما با استفاده از یک فونت خوب و مناسب در سایتتان می توانید نظر مثبت بسایری از کاربران را به خود جلب کنید . قرار دادن فونت فارسی در سایت کار ساده ای است ولی مهمتر از آن استفاده درست از آن می باشد . شما زمانی با قرار دادن این فونت ها جلوه سایتتان را زیباتر میکنید که اصول استفاده از آن را هم رعایت کنید !! شما می توانید آموزش نحوه قرار دادن فونت های مختلف در سایت ، به همراه اصول استفاده بهتر از آنها را در ادامه مطلب دنبال کنید !! با ما باشید ..

شما با استفاده از یک فونت خوب و مناسب در سایتتان می توانید نظر مثبت بسایری از کاربران را به خود جلب کنید . قرار دادن فونت فارسی در سایت کار ساده ای است ولی مهمتر از آن استفاده درست از آن می باشد . شما زمانی با قرار دادن این فونت ها جلوه سایتتان را زیباتر میکنید که اصول استفاده از آن را هم رعایت کنید !! شما می توانید آموزش نحوه قرار دادن فونت های مختلف در سایت ، به همراه اصول استفاده بهتر از آنها را در ادامه مطلب دنبال کنید !! با ما باشید ..

 persianfont-developersian

خوب ! برای شروع کار شما نیاز به پسوند های .eot ، .ttf و .woff از فونت مورد نظر دارید .

فونت هایی که در ویندوز ذخیره می شوند فقط دارای پسوند .ttf هستند و دیگر پسوند ها را شامل نمیشوند !! با این حال سایت هایی وجود دارند که فونت با پسوند .ttf را میگیرند و آن فونت را با ۲ نوع فرمت دیگه در اختیار شما قرار می دهند ، اما معمولا با فونت های فارسی سازگار نیستند و نتیجه دلخواه را به شما نمی دهند .

اما نگران نباشید ! developersian بیشترین فونت های فارسی پر استفاده را به همراه این ۳ فرمت جمع آوری کرده تا شما کاربران عزیز سایت به راحتی از آن استفاده کنید .

 

قرار دادن فونت های مورد نیاز در پوشه fonts

بعد از دانلود فونت ها از سایت ، شما می بایست فونتی را که نیاز دارید در سایت قرار دهید به صورت کامل ( ۳ فرمت ) در پوشه ای در قالب سایتتان به اسم fonts قرار دهید . توجه کنید نام پوشه حتما fonts باشد !

 

قرار دادن فونت ها در استایل قالب مورد نظر !

بعد از اینکه فونت ها را در پوشه fonts قرار دادید ، فایل style.css را با ویرایشگر مناسب باز کنید ، و سپس کد زیر را به اول آن اضافه کنید .

 

همانطور که در کد بالا مشاهده می کنید برای قرار دادن فونت ها در سایت از @font-face اسفاده می کنیم که بسیار کار آمد است .

توجه داشته باشید این کد ، فونت Byekan را در سایت قرار می دهد اگر شما از فونت دیگری استفاده می کنید به عنوان مثال Bbaran باید کد بالا را تغییر دهید . به عنوان مثال کد زیر برای قرار دادن فونت Bbaran در سایت می باشد .

 

در خط دوم این شبه کد ، شما font-family: ‘BBaran’; را مشاهده می کنید ، این کد به نحوی بیان گر اسم آن ۳ فرمت قرار داده شده می باشد .

در ادامه کد ، می توانید آدرس آن فونت را با ۳ فرمت دیگرش مشاهده کرد . ( مشخص است این ۳ فرمت متفاوت برای سازگاری با مرورگر های متفاوت میباشد. )

 

استفاده از فونت در قسمت دلخواه

بعد ار انجام دادن مراحل بالا نوبت به آن می رسد که شما از فونت خود در بخش مورد نظرتان اسفاده کنید . برای این کار کافی است در class یا id مورد نظر کد زیر را قرار دهید  :

 

توجه کنید نامی که رو به رو font-family قرار میگیرد با font-family که در مرحله قبل به آن اشاره کردیم یکی باشد .

 

وقتی شما ار فونت های فارسی استفاده می کنید ، طبیعتا متن انگلیسی آن هم تغییر می کند برای اینکار شما می توانید از کد زیر هم استفاده کنید .

 

به همین راحتی شما توانستید فونت دلخواه خودتان را در سایت قرار دهید . تبریک میگم !!

 

برای اصولی استفاده کردن از فونت های فارسی به نکات زیر توجه فرمایید :

 1. در کل سایت خود از این فونت ها استفاده نکنید .
 2. سعی کنید نهایتا از ۲ نوع فونت برای سایت خود استفاده کنید .
 3. از فونت هایی که چشم کاربر را برای خواندن مطالب شما خسته می کند اسفاده نکنید .
 4. سعی کنید در کنار فونت های مرسوم و سنتی ار فونت های فارسی استفاده کنید .
 5. در انتخاب سایز فونت مناسب بسیار دقت کنید .

دانلود پکیج فونت فارسی ویژه طراحان وب | لینک مستقیم | پسورد : developersian.com

دانلود

  پاسخگو
  سید مهدی در جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۳ :

  بسیار عالی

  پاسخگو
  حسام در سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ :

  سلام.من همین روش رو استفاده کردم ولی اعداد فونت انگلیسی میمونه.دلیلش چیه؟