ترفند های ضروری خط فرمان BASH در لینوکس (قسمت اول)

ترفند های ضروری خط فرمان BASH در لینوکس (قسمت اول)Reviewed by معین ایرانشاهی on Sep 4Rating: 4.0ترفند های ضروری خط فرمان BASH در لینوکس (قسمت اول)ترفند هایی که در کار با خط فرمان BASH لینوکس بسیار کاربردی و ضروری بوده و میتواند علاوه بر بالا بردن سرعت کار هر کاربر لینوکس یا مدیر IT، راه حل های بسیاری خوبی برای اجرای دستورات و فرمان ها به آن ها خواهد داد.

خط فرمان لینوکس همواره از معروف ترین محیط های شل به حساب می آمده و در بین تمامی شل های موجود همواره BASH حرف اول را میزند. چرا که خط فرمان BASH در لینوکس یکی از قدرمند ترین شل ها یا خط فرمان های موجود در دنیاست. میتوان به سادگی گفت که شما هر امکانی که به زهنتان برسد در BASH وجود دارد. چیزی که BASH را قدرتمند می سازد امکان Scripting و وجود ترفند های بسیار کاربردی جاسازی شده در آن و در عین حال سرعت و بی نقصی آن است. اگر شما هم از شل BASH استفاده کرده اید حتما متوجه این قدرت شده اید ، اما حالا میخواهیم ترفند هایی را معرفی کنیم که شما ممکن است قبلا از استفاده نکرده باشید یا حتی برای اولین بار باشد که به چشمتان میخورد، اما با دیدن این ترفند ها ممکن است از زیبایی و قدرت BASH متعجب شوید. شما با استفاده از این ترفند ها میتوانید سرعت نوشتن و اجرای دستورات خود را در بعضی موارد چندین برابر افزایش دهید و در زمان نوشتن دستورات یا اسکریپت ها صرفه جویی کنید. حتما ارزشش را دارد که این ترفند ها را در کار روزمره با لینوکس به کار ببریم تا بعد از راه افتادن دستمان ،متوجه افزایش سرعت خیره کننده در اجرای فرمانها و انجام سناریو هایمان شویم. در این مقاله به مهم ترین و کاربردی ترین ترفند های BASH میپردازیم.

۱٫ جستجو و اجرای یک فرمان از تاریخچه فرمان های اجرا شده

احتمالا برایتان پیش آماده است که وقتی از ترمینال استفاده می کنید برای آوردن دستوراتی که قبلا آن ها را جرا نموده اید، بر روی خط کامند، از  Up Arrow Key استفاده نموده اید. حالا زمانی که مدت زمانی پیش تر از آن فرمان استفاده کرده باشید ممکن است پیدا کردن آن زمان گیر باشد. شما میتوانید زمانی که بر روی خط فرمان هستید با استفاده از کلید های Ctrl+r ابزار جستجو در تاریخچه ی فرمان ها را فراخانی کرده و با تایپ قسمتی از آن دستور، آخرین دستوری که محتوی مقدار تایپ شده ی شما باید را نمایش میدهد. همچنین اگر به دنبال فرمانی که پیشنهاد شد، دستور مورد نظر شما نبود میتوانید با زدن کلید های Ctrl+r در کاند های قبل تر به جستجو بپردازد و نتیجه ی بعدی را پیشنهاد دهد.

bash1

همچنین اگر به دنبال خارج شدن از حالت جستجو در تاریخچه هستید توسط کلید های Ctrl+c این کار را انجام دهید.

۲٫ استفاده از آرگومان (ورودی ها و پارامتر ها) فرمان قبلی

زمانی که میخواهد از آرگومان فرمان اجرایی قبل استفاده کنید، BASH این قابلیت را دارد که آن را در یک یک متغیر ذخیره نموده و برای شما آن را قابل دسترسی مینماید. به این مثال توجه کنید :

همانطور که مشخص است به جای متغیر !$ مقدار

قرار خواهد گرفت که در نتیجه دستور اجرایی، به این صورت میباشد:

زمانی که از متغیر !$ استفاده میکنید امکان ویرایش آرگومان را ندارید ولی با استفاده از کلید های Esc+. (اسکیپ+نقطه) میتوان آرگومان دستور قبلی را به در جایی که کرسر (cursor) موس قرار دارد Paste نمود. به این مثال توجه کنید مثال  :

زمانی که کلید های Esc+. را می فشارید، مقدار آرگومان دستور اجرا شده ی قبلی Paste می شود و به صورت زیر در می آید و امکان ویرایش را نیز به ما میدهد.

 

۳٫ کلید های میانبر برای ویرایش

  • Ctrl + a : مانند کلید Home بر روی کیبورد عمل میکند و کرسر را به ابتدای خط میبرد.
  • Ctrl + e : مانند کلید End عمل کرده و کرسر را به ته خط میبرد.
  • Ctrl + u : هر جا کرسر قرار دارد، سمت چپ آن را Cut کرده و در یک Clipboard منحصر به فرد قرار میدهد.
  • Ctrl + k : هر جا کرسر قرار دارد، سمت راست آن را Cut کرده و در یک Clipboard منحصر به فرد قرار میدهد.
  • Ctrl + y : مقادیری که توسط Ctrl + u یا Ctrl + k به Clipboard منتقل شده بود را Paste می کند.
  • Ctrl + t : در جایی که کرسر قرار دارد کاراکتر سمت چپ و راست را با هم جابجا می کند.
  • Ctrl + w : به صورت کلمه به کلمه متن تایپ شده را به سمت چپ حذف می نماید.
  • Ctrl + l : مانند دستور clear عمل کرده و محتوای روی صفحه را به جز خط جاری توسط اسکرول کردن از صفحه پاک می کند.

با یک نست ساده میتوانید عملکرد تمامی این کلید های میانبر را ببینید و با کمی تکرار آنها را بخاطر بسپارید.   لینک قسمت دوم : به زودی …